GC Students Earn Degrees, Certificates

During the Garrett College commencement ceremony students were awarded the following degrees and certificates.

TRANSFER PROGRAMS
Associate in Arts Degree
ARTS AND SCIENCES
Fine & Performing Arts
Karen Elizabeth Bonser, Ashley Folk, Mattia Nicole Pruett, and Cory Ray Stieringer

Mathematics/Science
Lora Shay Ashby, Kelsey L. Bender, Claire Elise Bishop, Mikal Dante Downs, Caleb Walter Wesley Friend, Alisha Plessinger, Kelsie Polce, and Zachary Joseph Willmon

BUSINESS ADMINISTRATION
Daniel J. Beitzel, Dijone' Trivona Childs, Maranda Lynn Funk, Danielle Marie Glugla, Tyler Robert Meekins, Courtney G. Mui, Ryan David Sweitzer, Cooper Thomas, and David Williams, Jr.

GENERAL STUDIES
Allan A. Bencid Rodriguez, Sally Brissett Miller, Nicholas R. Brant, Karissa Anne Brenneman, Ryan Michael Cooper, Tammy Lee Crayton, Ashley Dawn Eggleston, Kali C. Fike, Megan Elissa Garlitz, Kayley Dawn Green, Linda Kling, Jennifer Koach, Adam Benjamin Lyburn, Barbara MacKenzie, Andrew Mason, Nathan Maust, Sherri McCord Heldreth, Randi L. Meyers, Wesley Daniel Miller, Courtney Elizabeth Minnich, Din Moore, Sebastian E. Niemand, Hosny-Ginguila Panzo, Rebekah Severe, Heather Nicole Singell, Cynthia Ann Marie Smearman, Quintus Suss, Jon Walton, Cathy K. Weaver, and Travis Blake Wyman

TEACHER EDUCATION
Early Childhood Education
Breanna Nichole Baker and Jessica Lynne Bender
Elementary Education
Amber Dawn Eastman, Amber Jones, Lisa Marie Kifer, and Amy M. Quinn
Secondary Education
Robert S. Lockmiller and Julian Sergeevich Ostrogorsky

TRANSFER PROGRAMS
Associate of Arts In Teaching Degree
TEACHER EDUCATION
Elementary Education/Special Education
Kaitlin N. Frazee and Bethany Ann Stevens
Early Childhood Education/Special Education
Judith Ann Hilton

TRANSFER PROGRAMS
Associate of Science In Engineering Degree
ELECTRICAL ENGINEERING
Sean Patrick Rollman and Greg LynDell Schrock

CAREER ADVANCEMENT
Associate in Applied Science Degree
ADVENTURE SPORTS MANAGEMENT
Kyle A. Burton, Matthew T. Grimes, Ryan V. Hood, Colin Hower, Wyatt Hyndman, Dylan L. Mayes, Jeremy Robert Pearson , and Alexander S. Zachrel

BUSINESS & INFORMATION TECHNOLOGY
Business Management
Floyd F. Gregory, Jr. and Ryan Michael Rocha

Computer Applications for Business
Kasey Lynn Drummond and Ana Maria Sines

Repair/Network Technician
Theodore Scott Nearing,

Graphic/Web Design 
Laurel Brooke Baker , Brittany Donna Lee, Bryan Zachary Rippeon, Alyssa RaChelle Rounds, Ana Maria Sines, Nathaniel P. Walkling, Laurel Brooke Baker, Brittany Donna Lee, Bryan Zachary Rippeon, Alyssa RaChelle Rounds, Ana Maria Sines, and Nathaniel P. Walkling

JUVENILE JUSTICE
Harmony A. Tortorice Carr, Yahaya Doma Ibrahim, Clinton Joel Maust, LaVina Racheal Payne, Keenen Royalty, and Alexander J. Smith

NATURAL RESOURCES & WILDLIFE TECHNOLOGY
Joseph Daniel Acord, Jaimie Bell, Julie Nicole Buchanan, Aaron David Callis, Samantha Dixon, Heather Michelle Fisher, Nicholas Jennings, Vincent A. Klinkner, Jr., Jarrod G. Sisler, and Shelby Lynn Willmon

CERTIFICATES  
COMPUTER INFORMATION TECHNOLOGY
Computer Repair & Network Tech.
Dominic Anthony Ruggiero