News Garrett College Awards Degrees - Garrett College

As of June 15th, Garrett College’s physical locations will resume flexible operations, which include appointment only hours or limited course instruction. Designated offices will be open to the public by appointment only on Mondays, Wednesdays and Fridays from 10 a.m. to 2 p.m. The most up-to-date information on Garrett College's response to the novel coronavirus (COVID-19), including the Return to Operations Plan, can be found online at novel coronavirus/COVID-19 resource page.

Note: the Daily Health Self-Assessment form is located here.

Apply Now
Plan a Visit
Request Info
Make a Gift

Campus News

June 26, 2018

Garrett College Awards Degrees

The degrees awarded include Associate in Arts (AA), Associate of Arts in Teaching (AAT), Associate of Science in Engineering (ASE), and Associate in Applied Science (AAS), and two certificates. These conferrals include:

AA, Arts & Sciences: Liberal Arts – Chikita G. Wright of Frostburg.

AA, Arts & Sciences: Mathematics/Science – Matthew E. Knauff, Grantsville; Bayley M. Smoot, McHenry; Jocelyn R. Reckart, Cum Laude, Mountain Lake Park; Summer D. Gordon, Oakland; and Liutauras Repsys, Cum Laude, Lithuania.

AA, Arts & Sciences: Psychology – Ashley J. Elliott, Grantsville; Kalynn M. Eyler, Magna Cum Laude, Angela R. Lowry, Summa Cum Laude, and Gavin McConnell, all of Oakland.

AA, Arts & Sciences: Social & Behavioral Sciences – Cire D. Berry, Baltimore; Skylar C. Gunn, Cheltenham; Timothy S. Bartley, North Brentwood; Colleen M. O’Brien and Nathaniel S. Langford, both of Oakland; Anthony W. McBee, Swanton; Gabriel J. Leggett, Beckley, W.Va.; Samuel Reckart, Bruceton Mills, W.Va.; William B. Scheuch, Martinsburg, W.Va; and Tyler J. Dobie, Canada.

AA, Arts & Sciences: Social& Behavioral Sciences: Social Work – Bethany N. DeWitt of McHenry.

AA, Business Administration – Amanda M. Broadwater, Cum Laude, Hannah R. Nelson, Grantsville; Madison B. Rush, McHenry; Brandon L. Broadwater, Cum Laude, Brianna L. Evans, Summa Cum Laude, Amy L. Roy, Jacob H. Zimmerman, all of Oakland; and Robert L. Patenaude III, Woodbridge, Va.

AA, General Studies – Terry D. Brown, Jr. and Blaine B. Johnson, Jr., both of Baltimore; Abby N. Collins, Cum Laude, Bittinger; Dana S. Brown, Cumberland; Erin R. Frazee, Leah M. Frazee, Bethany A. Meyers, Lydia M. Sisler, Magna Cum Laude, all of Friendsville; Nathaniel C. Durst, Kylie E. Frantz, Andrew W. Haberkorn, Cum Laude, Brian J. Mast, all of Grantsville; Erica R. Wilhelm, Lonaconing; Jonathan E. Caughman, Jr., Millerville; Madison L. Corley, Pamela G. Frantz, Ariel S. Heckler, Hunter D. Nazelrod, Emily K. Rolf, Mariah N. Stem, Morgan P. Tasker, all of Oakland; Ariel Watson, Washington, DC; Nathan Rodeheaver, Mableton, Ga.; Ashley A. Parandhamaia, Corolla, N.C.; Collin J. Conrad, Somerset, Ohio; Chaunte M. McDowell, Lewisburg, W.Va.; Andrea N. Warren, Ranson, W.Va.

AA, Teacher Education: Early Childhood Education – Kayli Dunithan, Friendsville; and Kimberly A. Broadwater, Boynton, Pa.

AA, Teacher Education: Elementary Education – Brittany DelSignore and Jenny J. Jones of Oakland.

AAT, Elementary Education/Special Education – Emily B. O’Neil, Oakland; and Mikaila Tice, Summa Cum Laude, Grantsville.

ASE, Electrical Engineering – Herschel H. Allen IV, Magna Cum Laude, Friendsville; Dallas W. Brenneman, Accident; and Garrett E. Owens, Oakland.

AAS, Adventure Sports Management – Rachel F. Brobst, Frostburg; Graham P. Cullison, Hampstead; Anastasia M. Collins, Magna Cum Laude, McHenry; Skyler J. Fopma, Olney; Leah K. Jacobson, Street; Shawn Michael J. Burger, Westminster; Mark D. Etchison, Kingwood, W.Va.; Kaitlyn Yerger, Summa Cum Laude, Rockwood, Pa.; and Riley P. Grimes, Lafayette, Colo.

AAS, Business and Information Technology: Business Management & Entrepreneurship – Nicholas S. Fogle, Magna Cum Laude, Accident; Timothy E. Tice, Summa Cum Laude, Grantsville; Beth A. Ashby, Cum Laude, Kitzmiller; Ryan J. Gallucci and Megan N. Sherbin, both of McHenry; Dana M. Calhoun and Brent A. Gebhardt, both of Oakland; and Alexander L. Michaels, Magna Cum Laude, Swanton.

AAS, Business and Information Technology: Computer Applications for Business – Bobbi L. Lapp of Grantsville.

AAS, Business and Information Technology: Graphic/Web Design - Mikolas J. Ruggiero, Cum Laude, Accident; and Michael G. Shaffer Jr., Oakland.

AAS, Business and Information Technology: Network Administration – Marsha L. Roy of Friendsville.

AAS, Cybersecurity – Justin K. Peck, Swanton; Bernard E. Sislo, Oakland; and Alec N. Smoo of McHenry.

AAS, Cybersecurity: Network Administration – Brandon D. Zais, Cum Laude, McHenry; and Sandra K. Shaffer of Aurora, W.Va.

AAS, Natural Resources and Wildlife Technology – Kara L. Kyle, Barton; Andrew L. Yoder, Bittinger; Ryan C. Drake, California; Collin L. Bucher, Clear Spring; Julia G. Vache, Frederick; Levi S. Cameron, Grantsville; Cinthia L. Myers, Gwynn Oak; David M. Wood, Cum Laude, and Brady J. Flowers, both of Hancock; Francesca L. Gullion, Lonaconing; Robert T. Mulligan, Maugansville; John L. Fetchko, McHenry; Kyle L. Klotz, Oakland; Tyler G. Bowers, Magna Cum Laude, and Michaela M. Bush, both of Swanton; and Alex L. Carnine, Richmond Hill, Ga.

Certificate, Computer Information Technology: Repair/Network Technician – Lance Bullington of McHenry.

Certificate, Cybersecurity – Marsha L. Roy of Friendsville.