News Gc Awards Degrees To May Graduates - Garrett College

For the most up-to-date information on Garrett College’s Fall 2020 Return to Campus Plan, visit https://www.garrettcollege.edu/fall-2020.

Garrett College McHenry campus offices will be open Monday through Friday, 8:30 a.m. – 4:30 p.m. Offices will be closed for service from 12- 1 p.m. for lunch. Visitors are strongly encouraged to schedule appointments (either virtual or in-person). When on campus, all visitors must follow the College’s health-and-safety measures. Please note the outreach centers (NOC, SOC, CTTC) will have variable hours - please call ahead prior to visiting these locations.

The most up-to-date information on Garrett College's response to COVID-19, can be found online at novel coronavirus/COVID-19 resource page.

Note: the Daily Health Self-Assessment form is located here.

Apply Now
Plan a Visit
Request Info
Make a Gift

Campus News

June 18th, 2019

GC awards degrees to May graduates

Sixty-three graduates of Garrett College recently participated in the college’s 47th annual Commencement ceremony last month, recognizing the degrees conferred throughout the academic year.

The degrees awarded include Associate of Arts (AA), Associate of Science (AS), Associate of Arts in Teaching (AAT), and Associate of Applied Science (AAS), and two certificates. These conferrals include:

AA, Arts & Sciences: Fine and Performing Arts – Cassidy N. Mark, Summa Cum Laude, Grantsville; and Seth A. Adams, Summa Cum Laude, Oakland.

AA, Arts & Sciences: Liberal Arts – Natalie D. Manges, Summa Cum Laude, Friendsville.

AA, Arts & Sciences: Mathematics/Science– Grant J. Owens and Lauryn M. Moon, Cum Laude, Oakland; and Cameron B. Garcia, Denver City, Texas.

AA, Arts & Sciences: Psychology – Samantha A. Michaels, Summa Cum Laude, Accident.

AA, Arts & Sciences: Social& Behavioral Sciences– Zachary D. Hinebaugh, Oakland.

AA, Business Administration – Eric N. Beitzel, Summa Cum Laude, Accident; Daevon A. Ballenger, District Heights; Lauren C. Porter, Summa Cum Laude, and Joseph R. Casteel, Friendsville; Olivia G. Bennett, Summa Cum Laude, Frostburg; Kaneena D. Felicia and Hollie G. McComas, Cum Laude, Grantsville; Kai M. Thompson, Gwynn Oak; Justin R. Hershberger, Cum Laude, Kitzmiller; Alexis V. Harvey, Cum Laude, and Lane R. Savage, Oakland.

AA, General Studies – Michael J. Biser, Summa Cum Laude, and Paige N. Redmond, Accident; Jordan A. Knox, Baltimore; Haley D. Lowdermilk, Magna Cum Laude, Friendsville; Alexis K. Spiker, Mountain Lake Park; Sydney E. Friend, Magna Cum Laude; Susan L. Liller, Amy B. Lugo, Summa Cum Laude; and Michaela I. McCrobie, all of Oakland; Xavier L. Thomas, Randallstown; Magalie R. Numat, Salisbury; Myles Tinsley, Washington, D.C.; and Justin P. McDaniel, Coral Springs, Fla.

AA, Teacher Education: Elementary Education – Kendra S. Friend, Friendsville; Rebecca A. Meyers, Cum Laude, Grantsville; Tori R. Neece, Magna Cum Laude, Oakland; and Alexis B. Sneed, Mansfield, Ohio.

AA, Teacher Education: Physical Education and Health, Teaching/Coaching– Zackary S. Harvey, Magna Cum Laude, Oakland.

AS, Computer Science – Trevor D. Byler, Summa Cum Laude, Grantsville; Isaiah C. Taylor and Matthew L. Thomas, Oakland; and Marin Lisica, Croatia.

AAT, Elementary Education/Special Education – Cameron T. Hook, Magna Cum Laude, Accident.

AAS, Adventure Sports Management – Audrey E. Kopich, Magna Cum Laude, Uniontown, Pa.

AAS, Business and Information Technology: Business Management & Entrepreneurship – Tosha L. Griffin, Accident; Darius Q. Davis, Baltimore; Mark A. Kisamore, Magna Cum Laude, Oakland; Elisha D. Kidd, Beckley, W.Va.

AAS, Business and Information Technology: Graphic/Web Design – Damion K. Brown, Capitol Heights.

AAS, Cybersecurity – Daniel O. Osafo, Woodbridge, Va.; and Martin Shaw, Terra Alta, W.Va.

AAS, Cybersecurity: Network Administration – Michael S. Nugent, Summa Cum Laude, Friendsville; and Garrett M. Baker, Grantsville.

AAS, Natural Resources and Wildlife Technology – Miranda M. Nealis, Accident; Emily M. Blubaugh, Frostburg; Adam J. Crayton, Grantsville; Marlee L. Shumate, Lonaconing; Khristyn L. Towles, Oakland; Jeremy M. Martin, Swanton; Diana G. Burch, Thurmont; Hunter A. Witmer, Greencastle, Pa.; Drew H. Keller, Gore, Va.; and Jenna M. Smith, Kingwood, W.Va.

Certificate, Adventure Sports Management – Robert A. Abramowitz, Frederick.